למה כל כך קשה לקבל חוות דעת על רשלנות רפואית ואיך לקבל אותה בכל זאת?

בתביעה משפטית על נזקי גוף או נפש יש צורך להציג חוות דעת רשלנות רפואית שתתמוך בטענות המועלות בבית המשפט. ללא חוות דעת זאת לא ניתן להתקדם עם התביעה ולכן היא הכרחית, אך השגתה בעייתית ממגוון סיבות. במאמר זה נתייחס לקשיים והדרכים לעקוף אותם.

 

קולגיאליות

כמו במגזרים אחרים, גם במגזר הרפואי בישראל יש תחושה שכולם מכירים את כולם. רופאים, במיוחד מאותו תחום, שעדיין לא מכירים זה את זה, עתידים להיפגש מתישהו במהלך הקריירה שלהם, בפורום זה או אחר. פמיליאריות זאת מרתיעה רופאים רבים לכתוב חוות דעת רשלנות רפואית נגד עמיתיהם, אלה שהם מכירים ואלה שעדיין לא פגשו.

כמו כן רופא שיכתוב חוות דעת נגד קולגה עלול למצוא שבנוסף לרופא או הרופאים נגדם כתב, הוא סומן גם על ידי מקורביהם העובדים בתחום הרפואה. עוינות זאת עלולה לפגוע בקריירות של כותבי חוות דעת רפואיות.

 

מחסור במומחים

בתי משפט לא יסכימו לקבל כל חוות דעת מכל רופא או רופאה. עליהם להיות מומחים בתחומם כדי שבית המשפט יתייחס לחוות דעת רשלנות רפואית שלהם. הבעיה היא שבתחומים מסוימים ברפואה יש קבוצה קטנה של מומחים וחלקם עובדים במגזר הציבורי, סטטוס המגביל את יכולתם להעניק חוות דעת.

מאגר מצומצם זה מקשה יותר על האפשרות למצוא אחד או אחת שיסכימו לכתוב חוות דעת בתביעה משפטית. אחת הדרכים לעקוף מחסור זה היא להיעזר במומחים שיצאו לפנסיה אך עדיין מעודכנים בתחומם.

 

חוסר רצון לעסוק בתחום

התחום המדיקולגאלי של חוות דעת משפטיות אינו קל ומחייב מיומנויות שונות שלא מעניינות רופאים רבים. מומחה רפואי הכותב חוות דעת רשלנות רפואית צריך לדעת לכתוב בשפה משפטית וצריך להיות מיומן בהצגתה בבית משפט הכוללת שאלות מאתגרות של עורכי דין מהצד השני של התביעה.

המומחה צריך להתמודד עם חוות דעת נגדיות ולהסביר ברהיטות מדוע שלו עדיפה. בתיקים מסוימים מומחים המציגים את חוות הדעת שלהם מותקפים על ידי צוות ההגנה או התביעה שמטילים ספק בכישוריהם כמומחים ובמוניטין שלהם כרופאים. גישה זאת מרתיעה מומחים מסוימים

 

תגמול ראוי

דרך אחת לתמרץ מומחים החוששים מהחוויה המשפטית היא לתגמל אותם באופן ראוי. במובן זה, כתיבת חוות דעת רפואיות עשויות להפוך מקור הכנסה משמעותי ויעודד מומחים לעסוק בתחום. כמו כן, משרדים המתמחים בתביעות של רשלנות רפואית יעניקו מעטפת מגוננת למומחים עקב רצונם להיעזר בהם בתביעות עתידיות.

סוגיית התגמול צפויה לייקר את עליות המשפט באופן משמעותי ולא כל תובע יכול לעמוד בהם. לכן, משרדים מסוימים מוכנים לספוג את העלויות ולהרוויח מגזר הדין

 

תחרותיות כתמריץ

לתופעת הקולגיאליות בתחום הרפואה יש גם צד שני. במגזר הרפואי, כמו בכל מגזר תחרותי, יש גם יריבויות גלויות וסמויות ותחרות על תפקידים בכירים. יצר תחרותי זה עשוי לתמרץ מומחים לכתוב חוות דעת במצבים מסוימים.

כל עוד חוות דעת רשלנות רפואית המוצגת בבית המשפט הגיונית וכתובה בהתאם לסטנדרטים מקובלים, בית משפט יקבל אותה, גם אם הצד השני ינסה לקעקע את חוות הדעת בטענות של יריבות אישית בין הצדדים הרפואיים.

חוות דעת רשלנות רפואית

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו