הגשת תביעה אצל המפקח על בתים משותפים – איך זה עובד?

כישראלים אנחנו ידועים באופי החם והחברותי שלנו, אך לעיתים, במקרה של נזק כתוצאה מגורם חיצוני, עלולות לצוף בעיות ומחלוקות עם השכנים, בעניין מקור הנזק ועל מי מוטלת האחריות לפתור את הבעיה. כשמחלוקות אלו לא מגיעות לכדי הסכם והבנה משותפים, ניתן לפנות למפקח על בתים משותפים בכדי להביא לפתרון מתאים

 

מחלוקות בין שכנים

מגורים בבניין משותף יכולים לכלול יחסי שכנות מעולים ואווירה כללית דואגת ואכפתית, אך גם עלולים להביא לידי סכסוכים ומחלוקות, בעיקר כשמדובר בנזקים שמקורם בגורם חיצוני ואין הסכמה לגבי הגורם האמור לטפל ולפתור את הבעיה.

אחת הבעיות הנפוצות ביותר היא נזילות מים מהשכן, או חדירת גשמים כתוצאה מאיטום לקוי של הבניין, וכאשר מדובר בשכן שאינו מוכן לקחת אחריות ו/או להשתתף בנזק, הרי שעיכוב בטיפול עלול לגרום להוצאות רבות ונזקים משמעותיים יותר כתוצאה מהחמרה או נזקים חוזרים. בכדי להתמודד עם מקרים כאלו, הגשת תביעה אצל המפקח על בתים משותפים, היא הפתרון האידיאלי.

 

נעים להכיר – המפקח על הבתים המשותפים

המפקח על הבתים המשותפים, או בשמו השני – המפקח על רישום מקרקעין, הוא למעשה גוף משפטי שנועד לפתור סכסוכים בבתים משותפים. גוף זה מתפקד למעשה כגוף שיפוטי והוא בעל סמכויות נרחבות להוציא צווים לביצוע, או למניעה, לפתור סכסוכים כספיים, להחליט על פיצויים ועוד.

למרות שלא כולם מכירים את המפקח על הבתים המשותפים, מדובר למעשה בפתרון אידיאלי ומיטבי, הן בגלל ההליך המשפטי המהיר, אשר נע לרוב סביב מספר שבועות בודדים והן בגלל החיסכון הכספי הנובע מהצורך להגיע לבית המשפט.

 

באילו מקרים מטפל המפקח על הבתים המשותפים?

המפקח על הבתים המשותפים דן בנושאים הבאים בלבד: סכסוכים בין בעלי הדירות הגרים בבניין משותף, הסדרת השתתפותם של בעלי הדירות בהוצאות השוטפות של ועד הבית, מחלוקות בדבר הרחבת דירות, אי הסכמה לגבי תהליכי תמ"א 38, סכסוכים בנוגע לרכוש המשותף ואף התאמת החלקים המשותפים לאנשים בעלי מוגבלויות.

 

ההליך המשפטי

כעיקרון, ישנן לשכות של המפקח ב-9 מחוזות במדינה, ובעת הגשת התביעה חשוב לוודא כי הלשכה נמצאת באזור מגורכם. כדי להגיש תביעה, עליכם יהיה לשלם אגרה, כשאל התביעה יש לצרף כתב תביעה מפורט ומנומק, פרטים אישיים ותיאור כללי של המבנה. היות ובסופו של דבר מדובר ב"מילה כנגד מילה" בין השכנים, מומלץ להביא ראיות תומכות ובמידת האפשר גם חוות דעת משפטית הרלוונטית למקרה.

כאמור, נזקים בדירה שמקורם באזור משותף, שאינם מטופלים כראוי ובזמן, עלולים ליצור הוצאות מיותר, להחמיר את הנזק ולגרום לעוגמת נפש כללית. כדי לשדרג את כתב התביעה שלכם, ולהביא למיצוי זכויותיכם והליך מהיר, מומלץ להיעזר בחוות דעת משפטית מקצועית של מומחה לנזקים ולצרף אותה אל כתב התביעה שאתם מגישים.

 

stevepb / Pixabay
תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו