מתי נדרשת חוות דעת משפטית?

עורכי דין רבים מוצאים את עצמם לא אחת מחפשים אחר האמצעים והכלים הלגיטימיים שיסייעו להם להוכיח את טענותיהם ולזכות במשפט. בין האמצעים היעילים ביותר נמצאת חוות הדעת המשפטית. אז מהי חוות הדעת המשפטית ומתי בדיוק היא נדרשת? מוזמנים לקרוא ולגלות

 

חוות דעת משפטית – קווים לדמותה

כל עורך דין, בין אם מייצג את הצד התובע ובין אם את הצד הנתבע, מחפש את הכלים והאמצעים העומדים לרשותו, שיסייעו לו להוכיח מעל לכל ספק את טענתו ולזכות במשפט, כאשר חוות דעת משפטית היא בין האמצעים היעילים ביותר, כשהיא למעשה מהווה סימוכין של גורם מומחה לטענות שלכם.

כך, חוות דעת משפטית היא מושג הכולל תחתיו את כלל חוות הדעת המקצועיות, המוגשות לבית המשפט מטעם אחד מהצדדים המידיינים או על פי דרישת בית המשפט עצמו. חוות דעת משפטית נכתבת על ידי גורם מקצועי ומומחה בתחומו וככל והוא מוכר ובעל שם בתחום הנדון, הרי שלחוות דעתו תהיה משקל רב יותר בהחלטת בית המשפט.

 

מהן חוות הדעת המשפטיות הנפוצות?

חוות דעת משפטיות יכולות להינתן על ידי גורמים מומחים ומקצועיים שונים, דוגמת רופא, שרברב, קבלן בניין, רואה חשבון, כלכלן ועוד. לפיכך, כאשר פונים לקבלת חוות דעת משפטית, חשוב לפנות לגורם הרלוונטי והמומחה בתחום הנדון. בין חוות הדעת המשפטיות הנפוצות ביותר נמנים:

 

חוות דעת רפואית

חוות דעת רפואית צריכה להינתן בהתאם לעניין הרפואי הנדון (אורתופדיה, פסיכיאטריה, רשלנות רפואית וכדומה), כשהיא משמשת לרוב לביסוס טענה בגין מצב רפואי קיים ולהוכחת הנזק והשפעותיו בפני הוועדות הרפואיות השונות.

 

חוות דעת אקטוארית

חוות דעת זו נועדה להעריך במדויק עוולות נזיקיות שונות וצריכה להתייחס למכלול היבטים, דוגמת שווי הנזק, העסק, נכס ספציפי ועוד.

 

חוות דעת רפואה משפטית

בעבירות פליליות, מקובל להיעזר בחוות דעת רפואית משפטית / פורנזית, המהווה לרוב גורם מכריע במשפט.

 

מתי נדרשת חוות דעת משפטית?

חוות הדעת המשפטית מהווה מעין עדות בשבועה ונועדה לתמוך בטענות המציג אותה והיא נדרשת לרוב במקרים בהם עולה שאלה הקשורה לתחום עיסוק ספציפי, בו לאדם מן השורה אין ידע מקדים והבנה מעמיקה.

למעשה, חוות דעת משפטית אינה נדרשת רק במקרים בהם עולה שאלה במהלך הדיון המשפטי ו / או קיים חוסר בהירות בנוגע למקרה הנדון, אלא היא יכולה להיות מוגשת גם ביוזמת הצדדים המידיינים, במטרה לספק סימוכין נוספים לטיעוניו.

 

כיצד ניתן למקסם את השפעת חוות הדעת המשפטית?

בכדי למקסם את השפעת חוות הדעת המשפטית ולהפוך אותה לכלי בעל משקל מכריע בהחלטת בית המשפט, חשוב לוודא כי חוות הדעת נכתבת על ידי מומחה עם התמחות בתחום הנדון ועם ניסיון, הן בהופעה בבית המשפט והן בכתיבת חוות הדעת עצמה.

 

לסיכום

חוות דעת משפטית היא אמצעי יעיל בקרב עורכי דין רבים לביסוס טענותיהם, כשהיא מהווה מעין עדות בשבועה של אותו גורם מומחה שכתב את חוות הדעת. חוות הדעת המשפטית יכולה להידרש הן מטעם בית המשפט, בכדי לברר סוגיה מסוימת והן מטעם הצדדים המידיינים, בכדי לבסס את טיעוניהם.

מתי נדרשת חוות דעת משפטית?

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו
עורך דין נוטריון
אתם בתהליך הגירה או לימודי רוסית? למה חשוב למצוא נוטריון

אז החלטתם להגר או להתחיל ללמוד רוסית. כל הכבוד! מדובר בצעד גדול ומרתק, אבל כמו כל פעולה, יש הרבה ניירת ועניינים משפטיים מול איתם. כאן נכנס לתמונה הנוטריון, האיש יכול להפוך את כל השירות לפשוט, חוקי ובטוח.   

קרא עוד »