מה היא צוואה פגומה?

צוואה היא מסמך משפטי בעל תוקף מחייב במסגרתו אדם קובע איך לחלק את הרכוש שלו לאחר שהוא נפטר. כל אדם יכול לכתוב צוואה, אבל יש מספר פרמטרים שיש חובה שיכללו על מנת שהצוואה תהיה תקפה וניתן יהיה להסתמך עליה כשהיום יבוא. לכן, אנחנו כאן כדי לדון בצוואות, בדרישות שיש לעמוד בהן בניסוח הצוואה ומה לעשות כדי לתת לצוואה תוקף ולהימנע ממצב שמחשיבים את הצוואה כצוואה פגומה.

 

אז מה זו בכלל צוואה?

בסמך, בעל תוקף משפטי, המבטיח את חלוקת הנכסים של כותב הצוואה בהתאם לרצוננו כאשר הוא מת. החשיבות של הצוואות נובעת לאור היכולת להכריע מראש לגבי חלוקת הנכסים ובתוך כך, מניעת סכסוכים בקרב בני המשפחה. יצוין שגם במידה שאין בני משפחה, צוואה חשובה מכיוון שהיא יוצרת תוכנית עיזבון אשר מקנה שליטה. אחרת, המדינה עשויה להחליט באופן שרירותי על חלוקה, בצורה שלא מגשימה את המטרות והאידיאלים של הנפטר בעל הנכסים.

רָצוֹן

החלטה מי היורשים וחלוקת הרכוש ביניהם

כשחושבים על צוואה ישר המחשבה הראשונית היא על נכסים בעלי ערך פיננסי. עם זאת, לא פחות חשובים הם החפצים האישיים שרוצים להעביר לאנשים ספציפיים. העברתם עשויה להיות ירושה בעלי ערך סנטימנטלי ליורשים. במידה שמעוניינים להעביר תמונות או רכיבים דיגיטליים, אל תשחו כי רצוי להעביר גם את הסיסמאות למחשב, פן תחסם הגישה.

 

הגדרת הדרכים בהם הנכסים יועברו

יש לבחור האם רוצים להעביר את הנכסים ישירות ליורשים או לחלופין באמצעות נאמנות. במידה שבוחרים באפיק של נאמנות – ניתן לקבוע סט כללים כיצד ומתי הנכסים יחולקו. חלק זה רלוונטי במיוחד ביחס לקטינים או צעירים, שחוששים שיבזבזו את כל הרכוש מבלי להשקיע מחשבה, בניגוד למבוגרים.

 

שינוי צוואה

ככל שכותבים צוואה בשלב מוקדם יותר, כך פוטנציאל השינוי שלהם הוא רב יותר. לאור כך, רצוי לוודא כי הצוואות מפרטות כיצד אתם מעוניינים להתמודד עם לידות, מקרי מוות, נישואים וגירושים. במידה שאתם חושבים שיש צורך בשינוי של הצוואה – אל תחששו, תמיד אפשר לעדכנה.

רָצוֹן

צוואה פגומה

אז ראינו עד כה מה היא צוואה. אבל מה קורה כאשר הצוואה פגומה? למעשה, כאשר הצוואה לא עומדת בקריטריונים מסוימים, היא יכולה להיפסל. הפגמים עשויים להיות פגמים בתוכן הצוואה או פגמים בצורתה של הצוואה. במקרה של צוואה פגומה, בית המשפט יבחן אם הצוואה באמת משקפת את הרצון החופשי של כותב הצוואה. במידה שימצא שכן, הוא ידרוש לקיים אותה. עם זאת, יש פגמים שלא ניתן לתקן. לכן, אנחנו ממליצים לוודא שהצוואה כתובה היטב.

 

לסיכום

צוואות שכתובות בצורה פגומה יכולות להיות חסרות תוקף. אנחנו ממליצים להסתייע בעורך דין לצוואות שידע להכווין אתכם בתהליך כתיבת הצוואה. במידה שכבר התגלו בה פגמים, אנחנו ממליצים להיוועץ בו כדי לדעת איך להתנהל מולם ולאפשר אשרור. ממליצים לפנות לטאוב ושות' – משרד עו"ד: https://www.at-familylaw.co.il.

רָצוֹן

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו