מהם פיטורים שלא כדין ומהן הדרכים להתמודד עם זה

עולם המשפט הוא מרחב עצום של חוקים, נהלים וסעיפים וחיינו למעשים קורים בין שורות אלו. כותרת כתבה זו היא רחבה כל כך, עד כדגי כך שאפשר לפרוס בפניכם עשרה עמודי תוכן רק סביב המילה פיטורים. כתבה זו תציג בפניכם מספר גורמים שעל בסיסם אפשר לטעון לפיטורים שלא כדין ומה אתם העובדים יכולים לעשות עם זה. 

 

פיטורים ללא הודעה מוקדמת

בין אם ידעתם ובין אם לא, כל עובד מחויב לקבל הודעה על שימוע לפני פיטורים מהמעסיק שלו. ההתרעה החייבת לתת לעובד מספיק זמן להיערך לשימוע זה ובמידה והוא רוצה הוא יכול להגיע בליווי עורך דין דיני עבודה לשימוע זה. כמובן שעלי וליידע את המעסיק כדי שיוכל להיערך בהתאם.

רק לאחר השימוע, מעסיק יכול להודיע לעובד על פיטורים, ותאריך סיום העבודה חייב להיות באורך המינימלי בהתאם למשך זמן העסקת העובד המפוטר. עבירה על כל אחד מהפירוטים בסעיף זה תאפשר לעובד שפוטר ללא הליך הוגן להגיש תביעה על פיטורים שלא כדין.

 

פיטורים סמוך לגיל פרישה

מדובר בסעיף מורכב מעוד בדיני עבודה ורק עורכי דין לענייני עבודה יוכלו לתת לכם את התיאור המלא. לא פעם, עלו מקרים של פיטורי עובדים רגע לפני יציאתם לפנסיה. פיטורים אלו הם פיטורים שלא בתום לב. פיטור עובד סמוך לגיל פרישה ללא סיבה מוצדקת יוצרת מקרה של אפליה מבוססת גיל, וניתן לתבוע פיצויים מהמעסיק. תביעה שכזו יכולה להניב סכומים לא מבוטלים לצד התובע, במיוחד עם ותק העבודה הוא גבוה במיוחד.

 

פיטורי משרת מילואים

חל איסור חד משמעי לפטר עובדים בזמן שהם נמצאים במילואים או במסגרת 30 הימים מרגע חזרתם לעבודה אחרי שירות המילואים. במידה ולמעסיק יש עילה מוצדקת לפיטורים שאינה קשורה לשירות המילואים, עליו להגיש בקשה להיתר פיטורים מטעם ועדת התעסוקה של משרד הביטחון. גם אם התקבלה הודעה על פיטורים טרם צו המילואים, ספירת הימים לפיטורים נעצרת מרגע החלת צו המילואים ועד לסיומו.

 

פיטורי אישה בהיריון

אסור לפטר אישה אם המעסיק יודע על הריונה, עם עברו שישה חודשים מרגע העסקתה ואם תאריך הפיטורים חל על 60 הימים לאחר הלידה. כל עוד כזה מצד המעסיק מחייב אישור של הממונה על חוק עבודת נשים, וגם זה צעד מורכב מאוד.

 

לעובדים שלום

ישנן סיבות רבות ומגוונות לפיטורים שלא כדין. עורכי דין לדיני עבודה כמו חן – משרד עורכי דין יוכלו לתת לכם את הייעוץ והסיוע הנכון. עליכם להבין, שזה כואב לאבד מקום עבודה, ולפעמים למעסיק יש גם סיבה מוצדקת. מה שכן, אסור לפגוע בזכויותיכם להליך הוגן ולפיצויים במידה והמעסיק פעל בחוסר תום לב או בחוסר הוגנות. אל תחכו ותתביישו. פנו לעורכי דין לענייני עבודה.

עריכת דין

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו