מהו התהליך לקבלת החזר על סעיף 125 ד

סעיף 125 ד אינו מוכר בעיני כלל הזכאים וחבל שכך, שכן הוא מקנה פטור משמעותי ממס על רווחי ההון בכל שנה ושנה – עד 13,800 ש"ח ליחיד ועד 16,920 ש"ח לזוג (נכון לשנת 2022). זאת ועוד, פרט ליתרון שמקנה הפטור עצמו, הסעיף כולל יתרונות נוספים כך שהשאלה המתבקשת היא למעשה: כיצד לממש את הסעיף?

 

מהם מוצרי ההשקעה המכירים בפטור וקצת על בחירת פוליסה

סעיף 125 ד מוכר בפוליסות חיסכון ופיקדונות בנקאיים, אך מנוצל בעיקר בפוליסות חיסכון. לפני בחירת פוליסה בחברת ביטוח מסוימת, יש לבדוק את רמת המקצועיות והמוניטין של אותה חברה, כמו גם לברר מהם המסלולים המוצעים בה. פוליסת חיסכון מור למשל, מתאפיינת בתשואות גבוהות ובשביעות רצון גבוהה מצד המשקיעים בה.

 

שיעורי הפטור (נכון לשנת 2022)

סוג הטבה גובה הפטור החזר מירבי
עבור יחיד 13,800 ₪ 3,450 ₪
עבור זוג 16,920 ₪ 4,230 ₪

 

התשובה לשאלה המתבקשת – השלב הראשון

כדי לממש את סעיף 125 ד לפקודת מס הכנסה, יש להגיש אל חברת הביטוח שבה מתנהלת הפוליסה, בקשה ל"מכירה רעיונית". הכוונה היא למכירה טכנית של הפוליסה וקנייתה לאחר מכן ללא כל שינוי בהתנהלות הפוליסה. במילים אחרות, מתבצע אירוע מס על הרווחים לשם קבלת הפטור באותה שנה.

 

התשובה לשאלה המתבקשת – השלב השני

השלב הבא הוא להגיש אישור מס מחברת הביטוח לפקיד מס הכנסה, המשויך לאזור מגוריו של החוסך. אישור מס הוא למעשה מסמך המעיד על הזכאות להחזר מס. דרך חלופית אפשרית היא לגשת עם המסמך לרואה חשבון. לאחר הגשת הבקשה, מה שנשאר לחוסך לעשות הוא לחכות לקבלת ההחזר בחשבון הבנק.

 

מתי מקבלים את ההחזר לחשבון ומה יש לעשות לאחר קבלתו

קבלת ההחזר בחשבון מתרחשת לאחר כמה חודשים וכדי למנוע מצב של ירידה בחיסכון וליהנות מאפקט ריבית דריבית, על החוסך להחזיר אל פוליסת החיסכון את סכום החזר המס שהתקבל בחשבון הבנק.

 

המקרים שבהם לא יתאפשר ההחזר

לא תמיד ניתן לבצע החזר מס. מקרה אחד הוא כאשר קיימת הלוואה בפוליסה ומקרה אחר הוא כשקיים עיקול בפוליסה.

 

הטבות נוספות המוצעות לגמלאים

פרט להטבה הניתנת על פי סעיף 125 ד, ישנן הטבות מס נוספות שהגמלאים יכולים לנצל, כגון: סעיף 125(ה) – פטור ממס על הכנסות מקצבה מזכה, תיקון 190, סעיף 9(25) – פטור על הכנסות מדמי שכירות, סעיף 9ד – פטור על הכנסות מדמי שכירות מסוימים ומענק שנים עודפות.

 

לסיכום

סעיף 125 ד מעניק הטבה משמעותית אחת מתוך הטבות רבות אחרות שהזכאים יכולים לנצל וכתוצאה מכך, לחסוך הרבה מאוד כסף. באשר לתהליך המימוש, ייתכן שהוא נחשב בעיני רבים למורכב מעט, אך לבסוף, החזר המס מתקבל לחשבון הבנק והחוסכים יכולים רק להרוויח מכך, תרתי משמע.

איש משפט

 

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו
עורך דין נוטריון
אתם בתהליך הגירה או לימודי רוסית? למה חשוב למצוא נוטריון

אז החלטתם להגר או להתחיל ללמוד רוסית. כל הכבוד! מדובר בצעד גדול ומרתק, אבל כמו כל פעולה, יש הרבה ניירת ועניינים משפטיים מול איתם. כאן נכנס לתמונה הנוטריון, האיש יכול להפוך את כל השירות לפשוט, חוקי ובטוח.   

קרא עוד »