האם צריך לשלם מיסים על הכספים אשר מקבלים בצוואה?

צוואה נחשב להוראת ירושה של כלל עזבונו של אדם שנפטר, לפי החלטת המנוח, והדבר  נקבע מראש בטרם הלך לעולמו. במקרים בהם משאיר המנוח צוואה, ישנה החובה לקיים אותה, ובמידה ולא הותיר צוואה סדורה – עזבונו יחולק ליורשיו החוקיים. באופן כללי, רכוש המתקבל בצוואה אינו מחויב במס אך ישנם מקרים חריגים. מה דין המיסוי לגבי כספים המתקבלים בצוואה? כלל הפרטים כאן.

 

צוואה וירושה – הסבר כללי

צוואה הינה הוראה של אדם המחלק את עזבונו לאחר מותו. במידה ואדם אינו מותיר אחריו צוואה סדורה, כלל עזבונו יחולק ליורשיו החוקיים – ילדיו, בן או בת זוג, הוריו, אחים ואחיות וצאצאיהם. במידה ולאדם אין יורשים חוקיים, כלל עזבונו יועבר למדינה. עזבונו של אדם הוא כל רכוש שהיה ברשותו עד למועד פטירתו – כספים, מטלטלין ונדל"ן. בנושאי ירושה וצוואה, וכן חלוקת ירושה ועזבונו של מנוח, מומלץ לפנות לעורך דין המתעסק בתחום צוואות וירושות שידע לענות על כל שאלה בנושא.

 

חוקי מיסוי הצוואה בישראל

החל משנות החמישים ועד לשנת 1981, חלו בישראל חוקי מיסוי בנוגע לירושה, כך שכל ירושה הייתה מחויבת בהפרשת תשלומים למס הכנסה. החל מ-81' בוטלו חוקי המיסוי על ירושה מתוך טענה כי מדובר בנכסים אשר שולמו עליהם מס בעבר, ועל כן לא יוטלו מיסים על ירושה. יחד עם זאת, במקרים מסוימים יוטלו מיסים על היורשים.

 

מתי ירושה תחויב במיסוי?

כאמור, במקרים מסוימים יחולו חיובי מיסים על ירושה המתקבלת. המיסים יוטלו בעיקר על נכסי נדל"ן וזאת במידה והיורשים מחליטים לבצע שינויים בחלוקת הירושה או כאשר ישנה מכירה של נכסי הירושה. כך למשל אדם היורש דירה לא יחויב במס רכוש ושבח. יחד עם זאת, במידה ומעוניין למכור את הדירה, יחויב במס שבח על הרווח שקיבל ממכירת הנכס. הרווח נמדד מרגע שבו יורש את הדירה ועד שמוכר אותה, לפי סכום הרווח של הדירה לפי עליית המחיר שלה בזמן זה.

 

האם כספי ירושה מחויבים במס?

באופן כללי, כספי ירושה אינם מחויבים במס, וזאת ללא תלות בכמות הכספים הללו. יש לקחת בחשבון שבמידה והמוריש מותיר אחריו חובות, כספי הירושה יועברו ראשית לנושים ורק לאחר מכן יועבר מה שנותר ליורשים. במידה והיורשים מבקשים לבצע שינויים עם כספי הירושה, או משתמשים בהם לצרכים שונים כמו השקעה, יתכן ויחויבו בתשלומי מס.

 

לסיכום – האם צריך לשלם מס על כספי ירושה?

באופן כללי, החל משנת 1981 אין חוק המחייב תשלום מס על כספים המתקבלים כחלק מצוואה. יחד עם זאת, במקרים בהם בוחרים היורשים לבצע שינויים בכספי הירושה, או מבקשים למכור את הנכס שיורשים, יתכן ויחויבו במס. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מוסמך בנושאי צוואה וירושה, וזאת בטרם מתבצעת כל פעולה.

אנשי משפט

 

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו