מה זו חקירה באזהרה?

היכרות עם המשמעות של חקירה באזהרה עולה בקנה אחד עם האינטרסים של כל אזרח שרוצה לוודא שהזכויות שלו נשמרות במלואן.

במאמר הבא נסביר מתי מחליטה המשטרה על חקירה באזהרה, מה אפשר לעשות במקרים כאלה וכמובן גם עם מי מתייעצים

חקירה באזהרה מתנהלת נגד כל אדם שחשוד בביצוע של עבירה פלילית. בגלל שהדין הפלילי נחשב מחמיר יותר מהדין הרגיל, הוא מאפשר לנהל חקירות באזהרה. בין היתר, המטרה היא להזהיר את החשוד על אופי העבירה אבל גם ליידע אותו על ההשלכות המשפטיות.

מבחינה חוקית, החוק מחייב את המשטרה להודיע על חקירה באזהרה משום שהוא מכיר במורכבות של הנושא. עבור בית המשפט, חשוד שלא מודע לכך שהוא נחקר תחת אזהרה ותחת הדין הפלילי עלול להפליל את עצמו. אז בשביל למנוע את זה, החוק מחייב את המשטרה להודיע על כל סוג של חקירה באזהרה.

 

מה המשמעות של חקירה באזהרה?

חקירה באזהרה מתבצעת עבור סוגים שונים של עבירות פליליות ובהן עבירות נשק או אלימות. לאחר שהמשטרה מיידעת את החשוד על כך שהוא נמצא תחת חקירה באזהרה, הוא יכול לנצל זכויות רלוונטיות. ברוב המקרים, הזכויות שמנוצלות במהלך חקירה באזהרה הן זכות השתיקה. לחילופין, החשוד יכול כמובן להחליט שהוא מוסר את גרסתו ודווקא לא לנצל את זכות השתיקה.

במילים אחרות, האזהרה של החשוד עם תחילת החקירה היא זו שגורמת לכך שיקראו לפעולה המשטרתית הזו "חקירה באזהרה". אבל במובן המשפטי והרחב יותר, יש המון משמעות לאופן שבו מבצעים את החקירה.

 

האם מותר להתייעץ עם עורך דין?

כמובן שזכות השתיקה היא לא היחידה אשר נשמרת עבור החשוד בכל מקרה של חקירה באזהרה. למעט זכות השתיקה, מותר לחשוד להתייעץ עם עורך דין והחוק אף קובע שהוא יכול לבקש להקליט את החקירה או לכתוב דברים שנמסרו לו.

הדבר החשוב ביותר הוא להתייעץ עם עורך דין מיד כאשר מקבלים את ההודעה על חקירה באזהרה, או לאחר שמגיעים אל תחנת המשטרה בעקבות מעצר. ככל שמערבים מוקדם יותר עורך דין, כך יש יותר סיכוי לממש את הזכויות הקבועות בחוק.

 

התמודדות עם החוקרים במהלך חקירה באזהרה

ההיבט המעשי של חקירה באזהרה הוא כמובן ההתמודדות עם החוקרים. מצד אחד, כל מצב של חקירה באזהרה עלול להרתיע חשודים או נאשמים שלא רגילים לזה. מצד שני, החוק מעניק לכל אזרח זכויות. אבל בשביל לממש את הזכויות תוך כדי התמודדות עם החוקרים באופן שלא יפליל את החשוד או יעיד על כך שהוא אשם, צריך להתייעץ עם עורך דין.

עורך דין פלילי שמכיר את התחום יכול לעמוד לרשות הלקוח שלו בשלבים שונים של חקירה באזהרה. על מנת שהחקירה תתבצע כחוק, צריך להתייעץ עם עורך דין מנוסה.

 

טביעת אצבע ושוטר

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו