דרכים לסגירת תיק פלילי

במדינת ישראל, הליך של סגירת תיק פלילי, משמעו הפסקת החקירה בחשד מסוים לביצוע עבירה פלילית, טרם העמדת החשוד לדין או הפסקת ההליכים הפליליים בשלבים מאוחרים יותר.

סגירת תיק פלילי, בד"כ מתבצעת בשל חוסר ראיות או בשל נסיבות המצדיקות הפסקה של ההליך הפלילי.

 

דרכי טיפול פוטנציאליות

במידה וקיים תיק פלילי פתוח נגדכם, מומלץ לפנות לגורם מקצועי וטוב, עו"ד פלילי מנוסה שיש בידיו את הכלים ואת הידע לתת לכם את הייעוץ הנכון לטיפול בסגירת תיק פלילי ואף לסייע לכם במהלך הטיפול עצמו.

לצורך ההצלחה של הטיפול ועל מנת לחסוך בעיות מיותרות בתהליך, כדאי להכיר את המקרים בהם ניתן יהיה לבצע סגירת תיק פלילי:

  1. כשקיים חוסר בראיות הנדרשות להעמדה לדין או כשקיימות ראיות לא אמינות, קיים סיכוי גדול שניתן יהיה לסגור את התיק הפלילי.
  2. כאשר המעשה אינו מהווה עבירה פלילית, ניתן יהיה לסגור את התיק.
  3. חוסר עניין לציבור – במקרה זה, יש להתייחס לחוק, אשר לוקח בחשבון את חומרת המקרה, נסיבות אישיות של החשוד ורמת הפגיעה של הקורבן ועפ"י קריטריונים אלה נופלת החלטה האם המקרה חמור מספיק שמצריך טיפול משפטי או האם אין בו מספיק עניין לציבור ואז הסיכוי לסגור את התיק גדול יותר.
  4. קיימים מקרים, בהם על אף שעברתם עבירה ויש נגדכם ראיות מספקות, ניתן יהיה לסגור את התיק הפלילי באמצעות הליך של סגירת תיק בהסדר מותנה. בהליך זה, החשוד מודה בביצוע העבירה אך משוחרר מהעמדה לדין פלילי בתמורה למילוי תנאי מסוים על ידו (כגון: תשלום קנס או מתן פיצוי).
  5. כאמור, סיוע בשירותיו של עו"ד מקצועי ובקיא בתחום, עשוי לעזור לכם בתהליך סגירת התיק הפלילי, בייחוד אתם פונים אליו כבר בשלב החקירה (בטרם הכרעת הדין לגביכם).
  6. באם מדובר בביצוע מעשה המוגדר כ "עוון" או "חטא" ולא כפשע, אז במקרים מסוימים גם היחידה החוקרת עצמה תוכל לסגור את התיק.
  7. סגירת תיק פלילי עשויה להתבצע גם במקרים של מות החשוד או הנאשם.

 

חשיבות הטיפול בתיק פלילי

יש לקחת בחשבון, כי תיק פלילי עלול להסב נזקים לא מעטים, גם אם החקירה נעצרה ואין בו עניין פעיל של ממש. פתיחת תיק פלילי עלולה לפגוע בכם בכמה מישורים, אך בעיקר לפגוע בשמכם הטוב ואף ליצור סטיגמה כלפיכם מצד מכרים ו/או עמיתים לעבודה.

גם במקרה בו אדם ביצע את העבירה וגם במקרה שלא, התיק הפלילי נגדו עשוי להישאר פתוח למשך זמן רב בשל עומס בחומר פלילי ובתיקים נוספים הנמצאים במשטרה. סיטואציה אשר עלולה לגרום לאנשים להישאר עם תיק פלילי פתוח למשך תקופה ארוכה ואף למשך שנים. בשל כך, חשיבות העניין בטיפול בתיק פלילי שנפתח נגדכם, הינה גבוהה ואמורה להיות בראש סדר העדיפויות שלכם.

 

מאזניים

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו