פטור ממס הכנסה – האם זה תקף רק לנכות

לקבלת פטור ממס הכנסה יש צורך שהאדם יהיה בעל אחוזי נכות מינימליים. אחוזי הנכות המזכים בפטור הינם אחוזי נכות רפואית ואחוזי הנכות התפקודיים אינם רלוונטיים לקביעת הזכאות. לשם קבלת הפטור יש לגשת לוועדה מיוחדת של מס הכנסה אשר יושבת במשרדים של ביטוח לאומי. הזכאות לפטור מלא על בסיס נכות הינה הנפוצה ביותר ובמאמר זה נעסוק במצבים נוספים בהם ניתן פטור.

 

פטור ממס הכנסה במענקי פרישה

באופן עקרוני, כל תשלום שהעובד מקבל בסיום עבודתו אמור להיות מחויב במס. עם זאת ניתן לקבל פטור ממס הכנסה על מענקי פרישה עד לסכום הפטור בחוק. מענק הפרישה יכול לקבל פטור ממס עד לסכום מוגדר המחושב כך, משכורת החודשית אחרונה כפול מספר שנות העבודה.

במידה ומענק הפרישה ניתן עקב מות העובד, המענק יהיה פטור ממס עד לסכום של שני חודשי העבודה האחרונים, כפול הוותק.  עוד על פטור ממס הכנסה ראו כאן בהרחבה.

 

פטור חלף הודעה מוקדמת

כאשר עובד מפוטר, על פי חוק המעסיק נדרש לספק הודעה מוקדמת. תשלום חלף הודעה מוקדמת הוא תגמול כספי מהמעסיק על התקופה שבין ההודעה הרשמית על פיטוריו ועד העזיבה של מקום העבודה בפועל. מס הכנסה איננו רואה בתשלום זה שכר מעבודה וסכום זה יכול להיכלל בכלל הסכום שהעובד יכול לקבל עבורו פטור ממס הכנסה לאחר עזיבת מקום עבודה.

 

הפרשות מעסיק אובדן כושר עבודה

הפרשות המעסיק בשכר, לרבות הרכיב של אובדן כושר עבודה, נחשבות לחלק מהשכר ועל כן מחויבות באופן עקרוני בתשלומי מס הכנסה.  ניתן לקבל פטור ממס הכנסה עד תקרה שנקבעה בחוק, במידה והסך הכולל של הפרשות המעסיק לביטוח הפנסיוני והתגמולים הנוספים לא עולה על 7.5 אחוז מהמשכורת של העובד.

 

פטור על הפקדות לקרן השתלמות

העובד עשוי להיות פטור מתשלום מס הכנסה עבור הפקדות המעסיק לקרן ההשתלמות שלו, במידה והפרשות המעסיק לא עולות על 7.5 אחוז מהשכר ברוטו והם אינם יותר מפי שלושה מחלקו של העובד בהפרשות. העובד רשאי להפריש לקרן ההשתלמות שלו כספים גם מעבר לתקרה, אך הפטור ממס הכנסה לא יחול על ההפקדות מעבר לתקרה.

 

הכנסה מהשכרת דירה למגורים

ניתן לקבל פטור ממס הכנסה על הכנסות מדירה להשכרה בהינתן תנאים מסוימים. ניתן לקבל פטור מלא ממס כאשר סך הכנסתיו של בעל הדירה ומשפחתו, כולל ילדיו מתחת לגיל 18, מכניסים מכלל הדירות שבבעלותם הכנסה מקסימלית של  5,100 ₪ בכל חודש. במידה וסכום ההכנסה החודשית עולה על סכום זה אך הוא קטן מפעמיים הסכום, יתרת הפטור תהיה חלקית.

 

סיכום פטורים ממס הכנסה

לסיכום הנושא, במאמר זה דנו בנושא של קבלת פטור ממס הכנסה. כפי שציינו האפיק המרכזי לקבלת פטור הוא באמצעות אחוזי נכות. עם זאת ניתן לקבל פטור ממס בהתאם למגבלות ותקרות שונות גם עבור, מענקי פרישה, פיצויים, הפרשות מעסיק שונות והכנסות מהשכרת דירה. על מנת למקסם את מצבכם מול מס הכנסה כדאי לקבל ייעוץ וליווי חשבונאי.

פטור ממס הכנסה

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו