מה ההבדל בן הליך חדלות פירעון למחיקת חובות

מחיקת חובות הוא צירוף שהפך שגור כמושג המתאר הליך מסוים אך בעצם אין הליך כזה אלא הוא תוצאה של הליכים שונים. תחום מחיקת החובות וחדלות פירעון השתנו בשנים האחרונות עקב תיקון לפקודת פשיטת הרגל. מה השינויים? איך מגישים בקשה ומה מטרות תיקון החוק?

 

מהי חדלות פירעון

חדלות פירעון היא מצב שעלול לקרות לאדם פרטי, עסק או תאגיד. במצב זה היחיד חייבים כספים בעבור הלוואה או כל דבר אחר אך ההכנסות החודשיות שלו לא מספיקות לכיסוי ההחזרים וההוצאות.

ישנם מקרים בהם חוב אחד בודד עלול להביא למצב של חדלות פירעון, הנושים אלו שצריכים לקבל את הכסף המגיע להם נפגעים ממצב זה יכולים להרוויח גם מהתיקון החדש לחוק. במקרים אלו יש להתייעץ עם עורך דין חדלות פירעון מומלץ לפני שהחובות גדלים ונהיה קשה יותר לצאת מהבור הכלכלי שנוצר.

 

חוק חדלות פירעון ושיקום כלכלי

החוק שנכתב בשנת 2018 יצר הליך של פשיטת רגל חדש, מטרות ההליך החדש שונות ממטרות ההליך הקודם. עיקר ההבדל הוא שהמטרה הראשונית של החוק החדש היא לשקם ולהוביל את היחיד או החברה להזדמנות חדשה, נטולת חובות תוך שיקום כלכלי נכון.

בנוסף החוק החדש קבע מנגנון שמסדיר את האופן בו יחולקו וימומשו נכסי היחיד בין נושיו תוך הגנה על זכויות החייב והגנה על זכויות הנושים.

 

תנאים למתן צו לפתיחת הליכים עבור אדם פרטי

צו פתיחת הליכים ניתן לאנשים העומדים בקריטריונים ואושרו על ידי הממונה, עם מתן הצו כל ההליכים המשפטיים נגד החייב יתעכבו והחייב יהיה שרוי תחת מגבלות כמו עיכוב מהארץ, הגבלה של פעולות באשראי ועוד. הקריטריונים לעמידה בתנאי צו פתיחת הליכים הם:

  1. החייב הינו אדם יחיד ולא תאגיד.
  2. חובות החייב עולים על הסכום 49,853 שקלים או במקרים מיוחדים ניתן להגיש בקשה גם בחוב פחות מהסכום המצוין.
  3. החייב בעל זיקה לישראל על פי אחד מהתנאים הבאים:
  • מרכז חייו של החייב נמצא בישראל בעת הגשת הבקשה או בטווח ששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה.
  • החייב מנהל עסקים בישראל בעת הגשת הבקשה.
  • החייב בעל נכס/ים בישראל בעת הגשת הבקשה.

 

מחיקת חובות וחדלות פרעון

שלב מחיקת החובות יגיע רק בסוף התהליך, התהליך הינו ארוך ועלול להמשך 4 שנים ומעלה כאשר השלב הראשון – תקופת הביניים נמשך כשנה בה היחיד נדרש להגיש דוחות חודשיים ולעמוד בהגבלות שהוטלו עליו, בסוף התקופה תבחן התנהלות היחיד על ידי הנאמן והוא יגבש עמדה לקראת השלב השלישי בו יינתן או לא יינתן מתן צו לשיקום כלכלי וצו הפטר ליחיד משמע החובות שהיו עד מועד הגשת הבקשה יימחקו.

 

לסיכום,

חדלות פירעון היא מצב שאנשים רבים עלולים להיקלע אליו מסיבות שונות, במצב כזה מומלץ להיעזר בעורך דין לחדלות פירעון שיבחין בפתרונות האפשריים מול עיניו.

חובות

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו