מה זה גירושין אזרחיים?

בארץ, כדי להתחתן באופן חוקי, יש לעבור דרך הרבנות. מסיבה זו רוב הזוגות אכן נישאים בטקס דתי. עם זאת, יש זוגות שבוחרים להתחתן בחו"ל, לקיים טקס אזרחי ולהסדיר עניין זה באופן חוקי בארץ לאחר מכן, אם זה מסיבות אידיאולוגיות, משפחתיות ועוד.

השאלה היא מה קורה אם זוג שנישא בנישואים אזרחיים מעוניין להתגרש – איך עושים זאת? אנחנו פה בשביל להסביר לכם על התהליך מהזווית המשפטית.

 

מה זה נישואין אזרחיים?

נישואין אזרחיים הם נישואין שלא נעשו דרך מוסד דתי. בארץ כיום לא ניתן להתחתן בטקס אזרחי, על כן זוגות שמעוניינים לעשות זאת נאלצים להתחתן במדינות אחרות. מדינת ישראל כן מכירה בזוגות שנישאו בחו"ל ועל כן הזוג יכול להירשם במשרד הפנים באמצעות הצגת תעודה הנישואים שלהם.

 

האם זוג שהתחתן בנישואין אזרחיים יכול להתגרש בגירושין אזרחיים?

זוגות שנישאו בחו"ל בטקס אזרחי עלולים לחשוב שכשירצו להפריד את חייהם הם יוכלו לעשות זאת ללא התערבות של המוסדות הדתיים שבארץ. האמת היא שאין זה נכון, גירושין אזרחיים אינם קיימים במדינת ישראל וכל זוג יהודי שהתחתן בטקס אזרחי עדיין יצטרך להתגרש ברבנות.

 

מה שונה בתהליך הגירושין בין זוג שהתחתן דרך הרבנות לבין זוג שהתחתן בטקס אזרחי?

מאחר ושני סוגי זוגות אלה יצטרכו להתגרש דרך הרבנות, ההליך מאוד דומה. ההבדל המשמעותי היחיד הוא שבמקרה של זוג שהתחתן בטקס אזרחי, הם לא יצטרכו לבצע את תהליך הוכחת עילת הגירושין בפני הנציגים של הרבנות. מספיק שיש רצון הדדי של שני בני הזוג בסיום מערכת היחסים כדי לאשר את הגירושין. זאת בניגוד לזוג שנישא בטקס דתי, בו יש צורך בהוכחת עילת גירושין (כגון התנהגות אלימה, חוסר אונות ועוד).

 

האם צריך לפנות לעורך דין גירושין בהליך גירושין של זוג בנישואין אזרחיים?

מאחר והתהליך הוא דומה מאוד, עדיין חשוב שבני הזוג יפנו אל עורך דין מומחה בתחום דיני משפחה כדי שייצג וילווה אותם בהליך המשפטי. ניתן לפנות אל עורך דין משותף שייצג את שניהם או עורך דין נפרד לכל צד.

 

הסכם גירושין אזרחיים

כמו בכל גירושין, גם בגירושין של זוג שהתחתן בטקס אזרחי יהיה צורך בחתימה על הסכם בו יוסדרו כל התנאים השונים של הפרידה. אם זה חלוקת הרכוש, הסדרי המשמורת של הילדים המשותפים, תשלומי מזונות וכדומה. שני בני הזוג צריכים להגיע להסכמה בתחומים השונים וזאת בכדי להימנע מלהגיע לבית המשפט, דבר שעלול להיות מורכב, יקר ומתיש עבור שני הצדדים.

את נוסח ההסכם יבצעו עורכי הדין שמייצגים את בני הזוג. יתבצעו שיחות גישור ומשא ומתן במידה ויש מחלוקות על הסעיפים השונים. המטרה של הסכם גירושין היא להסדיר את כל מה שניתן בכדי למנוע סכסוכים עתידיים. על כן הסכם גירושין צריך להיות מקיף ככל האפשר.

גירושין אזרחיים

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו