תיקון 190 – סקירה

נכון לשנת 2020, קופות הגמל חזרו להיות אטרקטיביות בזכות תיקון 190, התיקון שמדינת ישראל חוקקה בכדי לעודד פנסיונרים להמשיך ולחסוך כספים גם בשלב הפנסיה של החיים. בואו נסביר במה מדובר וכיצד זה משפיע על רבבות ישראלים בימינו.

בשלב כזה או אחר של החיים, כולנו נגיע לגיל הפנסיה. בתקופה הזו, שלפעמים קסומה עבור אנשים מסוימים וקסומה פחות עבור אחרים, רוב האנשים יהיו מעוניינים לטייל ולהנות, לנפוש ולשמוח. יחד עם זאת, לא תמיד זה אפשרי מפאת ההבדלים ברמות הכנסה. אם בשנים עברו אותו אדם שיצא לפנסיה היה רגיל ל-X הכנסה, הרי שבגיל הפנסיה ההכנסה הזאת משתנה ולא תמיד כלפי מעלה.

 

מהו תיקון 190 וכיצד הוא ישפיע על עתידנו?

בסופו של דבר, כולנו רוצים להנות מאותה איכות חיים שהורגלנו והתרגלנו אליה. אם כך, כיצד יהיה ניתן מאותה רמת ואיכות חיים גם בגיל הפנסיה, ולמרות שהריביות הנמוכות לא יוצרות עבורנו רווח משמעותי כלשהוא? בשתי מילים: תיקון 190 שנחקק למען מבוגרים מעל 60 במדינת ישראל. בואו נבין מהו התיקון הזה וכיצד הוא משפיע על חיי רבים בארץ.

בכדי שמבוגרים מעל גיל 60 עדיין יוכלו להמשיך ולחסוך כספים ולשמר את איכות חייהם, תיקון 190 למעשה מקנה לזכאים כל מיני הטבות ייחודיות בתחומים אלו של מיסים. ההטבות למעשה הופעות את ההשקעות בקופות הגמל למשתלמות הרבה יותר.

 

יתרונות בתיקון 190

אחד היתרונות המשמעותיים בתיקון 190, טמון בכך שנכון להיום בשנת 2020, מבוגרים מעל גיל 60 יכולים למשוך כספים אשר הצטברו בקופה באופן של קצבות חודשיות. זאת, מבלי שהם יצטרכו לשלם מסים כאלו ואחרים על רווחי קופת הגמל. נוסף על יתרון משמעותי זה, קיימים יתרונות נוספים שנוצרו בעקבות תיקון 190.

אחד היתרונות, הוא בכך שכיום אפשרי למשוך משיכות חד פעמיות של הכספים הנמצאים בקופות הגמל. נוסף על כך, ניתן גם לבצע משיכה חלקית או משיכה מלאה, ועדיין לזכות בהטבות מס משמעותיות של כ-15% מס על המשיכה. אותם 15% יהיו מהרווח הנומינאלי, וזאת בניגוד למס רווחי ההון בישראל. לידיעתכם, מס רווחי ההון בישראל עומד על 25% מהרווח הריאלי. באופן הזה, סכומי כסף משמעותיים יותר מגיעים אל החוסך הפנסיונר.

 

האם תיקון 190 גרם לשינויים מהותיים בשטח באמת?

מאחר שישנם יתרונות ברורים בתיקון 190, בפועל כמויות הכספים אשר הופקדו לקופות הגמל עלו באופנים משמעותיים. אם בשנת 2014 היה מדובר בסכומים של כמאתיים מיליון ₪, אזי שבשנת 2015 כבר דובר על סכומים של כ-2 מיליארד ₪.

כיום, לקופות הגמל ישנן לא מעט יתרונות על פני אפיקי השקעה מסוגים אחרים. בין היתר, ניתן גם לסחור בנדל"ן דרך קופות הגמל, אותם נכסים שלא ניתן לסחור בהם בבורסה. צריכים ייעוץ נוסף בנושא של אפיקי השקעה שונים? הסתייעו בטובים ביותר, אל תתפשרו על איכות חייכם בגיל הפנסיה.

בהצלחה!

שעון ומטבעות

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו