מעצר "ימים" / מעצר לצורכי חקירה – כל המידע

מעצר "ימים" כשמו כן הוא הוא מעצר שלרוב אינו עולה על מספר ימים בודדים, שמטרתו לפעול לקידום חקירה בצורה היעילה ביותר ובכדי למנוע את שיבושה. בדיוק כמו בכל הליך פלילי ואזרחי במדינה לנחקר עומדות זכויות הנוגעות למעצר הימים.

ככלל, מעצר הימים נמשך רק עד 24 שעות, בברירת המחדל. במידה והמשטרה חפצה בהארכת מעצרו של החשוד או הנחקר, רשאית לעשות זאת רק לאחר שהעמידה אותו בפני שופט, וזה אישר את הארכת המעצר. השופט לרוב יאשר את הארכת המעצר במידה ועולה חשד ממשי למעורבות בעבירות, אם נשקפת סכנה לציבור, או שהתגלה שיבוש כלשהו שעלול לגרום לפגיעה בהגעה אל האמת. למשטרה יש את הזכות להאריך את מעצר הימים לתקופה מקסימלית של עד שבעים וחמישה ימים, שבסופה עליה להגיש כתב אישום במידה ועולים ממצאים מפלילים מהחקירה, או לשחרר את החשוד.

הליך הסדר הדין הפלילי נחלק לארבעה חלקים עיקריים, שלב המעצר והחקירה, שלב הגשת כתב אישום והעמדה לדין, המשפט, וההליכים לאחר המשפט, אם מאסר בפועל, או כל סנקציה אחרת שהשית בית המשפט על האשם. למרות שבשלב המעצר והחקירה הראשוניים, החשוד אינו מוגדר כאשם עדיין, מדובר בשלב קריטי, מאחר ויכול להשפיע במידה רבה וקריטית על המשך השלבים. לכן, אין צורך להיכנס ללחץ מיותר, אך חשוב להתנהל בצורה נכונה, בכדי לסיים את התהליך בצורה הטובה והיעילה ביותר, בזמן הקצר ביותר.

מעצר ימים, על אף שאינו סנקציה אלא כלי המשרת את המשטרה לטובת מטרת גילוי האמת ושמירה על שלום הציבור, עלול לעיתים להוביל לאי נעימות בלשון המעטה. לכן, מומלץ לפנות לעו"ד סיוון כהן, לטובת טיפול מקצועי איכותי ואישי, ועל מנת לסייע לנחקר או לנאשם להשתחרר ממעצר הימים בהקדם. חשוב להבין כי על אף שלעיתים מדובר באי הבנה, וכי החשוד הוא חף מפשע, חוסר ההבנה בהליך המסובך, עלול לעיתים לסבך את המצב אפילו יותר. לכן מומלץ לפנות לעו"ד פלילי מיד עם המעצר הראשוני, לטובת הדרכה על הצד הטוב ביותר לגבי איך נכון להתנהל, ושישרת אתכם בצורה מיומנת ומנוסה.

 

תאים

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו