מתי חשוב לערוך ייפוי כח מתמשך, ולמה?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי, שתפקידו לאפשר לכם לקבוע כיצד ייראה עתידכם, כאשר אתם איתנים בדעתכם וגופכם.

זהו מסמך שתפקידו לשרת בעיקר אנשים שיודעים כי בעתיד הם צפויים לאבד את כשירותם הגופנית והשכלית, בעקבות מחלה, או זקנה.

אבל מה בדיוק המסמך הזה קובע ולמה זה כה חשוב?

 

ייפוי כוח מתמשך – המסמך שמתווה את העתיד שלכם

ייפוי כוח מתמשך עשוי לכלול מידע אודות נושאים רפואיים, משפטיים, כספיים ואישיים עבור אדם המעוניין לדאוג מבעוד מועד לעתידו, כאשר יאבד את כושרו לבצע החלטות חשובות בכוחות עצמו.

 

החוק מאפשר למנות אדם אחד, שינהל את כל ענייניו של הממנה, או מספר אנשים, אשר ימונו אחראים על תחומים שונים.

יחד עם זאת, המסמך מאפשר לא רק בחירה של הממונים, אלא גם בחירת המועד שבו ייכנס לתוקף ייפוי הכוח ואף את מועד פקיעת התוקף של ייפוי הכוח, תנאים שונים לביצוע החלטות הממנה ועוד.

 

זאת בניגוד לנהוג בעבר, כאשר האפוטרופוס הכללי היה אחראי על מינוי אפוטרופוס אישי עבור אדם שאיבד את כושרו.

 

למה אתם חייבים לעשות ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא הדרך החוקית היחידה בישראל, המאפשרת לאנשים שאיבדו את כושרם הגופני והשכלי, לקבוע מבעוד מועד כיצד ינוהלו ענייניהם החשובים ביותר, על ידי מי ובאיזה אופן.

 

משום כך, זהו מסמך שאין די מילים כדי להסביר את חשיבותו.

בעבר אנשים שאיבדו יכולות גופניות ושכליות, נאלצו לאבד גם את היכולת להתוות דרך למי שיהיה אחראי עליהם בעתיד. דבר זה הביא באופן בלתי נמנע לחיזוק תחושות חוסר האונים ואף לעיתים לניצול ציני של אדם הנמצא במצב פגיע.

 

מנגד, מסמך ייפוי כוח מתמשך הוא אמצעי עוצמתי, המוגן על ידי החוק ואף נושא עימו הגדרות והגבלות, שתפקידן להגן על מייפה הכוח מפני ביצוע החלטות שגויות לגבי עתידו.

 

בין היתר, כדי לקבל תוקף משפטי למסמך, יש לבחור את מיופה הכוח לפי ההגדרה החוקית וכן יש לערוך את המסמ בעזרת עו"ד מתאים, אשר מכיר היטב את הדקויות, כמו גם את הרגישויות והנושאים אליהם יש להתייחס בכובד ראש, כאשר עורכים מסמך שכזה.

 

תפקידו של עו"ד ייפוי כוח מתמשך

תפקידו של עו"ד בעת עריכת ייפוי כוח מתמשך אינו תם בעריכת המסמך. תפקידו החשוב ביותר הוא לוודא כי מייפה הכוח מבין את משמעות המסמך ואת ההשלכות של ההחלטות שהוא קיבל בהקשר לייפוי הכוח.

בנוסף, עו"ד חייב לוודא כי מייפה הכוח חתם על המסמך מרצונו החופשי, בדעה צלולה.

 

לסיכום

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי בעל ערך גבוה מאוד, אשר חשוב לערוך אותו בעזרת עו"ד מומחה בתחום בלבד. מטרת המסמך היא להגן על זכויותיו של מייפה הכוח, אך רק עריכה וחתימה בעזרת עו"ד מתאים יכולה להביא לתוצאות הרצויות.

 

ייפוי כוח

 

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו