מה עושה עורך דין צבאי?

כאשר נתקלים בסוגיה משפטית בעקבות השירות בצבא, חשוב לפנות דווקא אל עורך דין צבאי. לא כל עורך דין מתמחה בדיני המשפט הצבאי ולכן חשוב לבדוק נתון זה כבר בשלב הראשוני של חיפוש אחר עורך דין מתאים. עורך דין צבאי בסופו של דבר, מייצג חיילים, עובדי צה"ל ואפילו משתמטים מול הפרקליטות הצבאית, מצ"ח או בית הדין הצבאי.

 

מתי צריך עו"ד צבאי?

בכל מקרה בו חייל, עובד צה"ל או אפילו משתמט נזקק לייצוג וליווי בסוגיות משפטיות מול מצ"ח, הפרקליטות הצבאית או אפילו בית הדין הצבאי, עו"ד צבאי יהיה הכתובת המתאימה לייצוג הנפגע או הפוגע.

חשוב להבין, ניתן לחלק את המשפט הצבאי לשני ענפים:  דין משמעתי ועוונות פליליים. כדי לדון בעוונות פליליים, יש צורך בהסמכה מיוחדת לכך. קצין שיפוט לדוגמא, לא יוכל לשפוט על עוון פלילי. חשוב להכיר את החוקים בתחום ולהיעזר בעורך דין מומחה בתחום המשפט הצבאי.

 

תחומי פעילות עו"ד צבאי

  • עו"ד צבאי יתן ייצוג וייעוץ לפני חקירה במצ"ח. גם במהלך החקירה הוא ילווה את החשוד ויתן לו את מלוא הגיבוי המשפטי.
  • עו"ד צבאי ייצג את מרשו בבית הדין הצבאי ויתן ייעוץ בתהליך כזה.
  • ייצוג עובדי צה"ל או חיילים נפגעי עבירה פלילית.
  • סיוע וייעוץ בקבלת פטור או שינוי השילוב שנקבע.
  • המשך ייעוץ וייצוג לאחר תום ההליכים המשפטיים. הגשת ערר, בקשת חנינה וכדומה.

 

מתי מומלץ לפנות לעורך דין צבאי?

כמו בכל עבירה פלילית, החשוד מוזמן לחקירה פותחת הבוחנת את הראיות /החשדות הקיימות בתיק.

כאשר חייל קבע / מילואים/ עובד צה"ל מקבל זימון לחקירה באגף משטרה צבאית חוקרת (מצ"ח), כבר אז מומלץ לפנות דווקא לעורך דין צבאי. פעמים רבות מוגשת תלונה נגד משרת בצה"ל, שלא במסגרת שירותו בצה"ל, אך השירות בצה"ל מאפשר את העברת החקירה שלו למצ"ח ולכן, במקרה כזה חשוב מאוד לפנות לעו"ד הבקי בענייני המשפט הצבאי.

כאמור, בשלב של טרום חקירה, ייעוץ עו"ד צבאי יכול למנוע הגשת כתב אישום, אך זה נכון גם לגבי המשך החקירה. ייצוג על ידי עו"ד צבאי הופך את התמונה לברורה יותר, גם לאחר תום ההליכים ולאחר הגשת כתב אישום או ערעור.

ההמלצה היא לפנות לעו"ד צבאי כבר מהשלב הראשוני של טרום החקירה. עו"ד צבאי מתאים לכל מי שנחקר במצ"ח. לא כאן המקום לזלזל בייעוץ עו"ד. מעורבות של עורך דין עשויה להקל את העונש ואפילו למנוע הגשת כתב אישום.

 

איך בוחרים עו"ד צבאי?

בחירת עו"ד תהיה מלווה בשיקולים רבים. כאשר בוחרים עורך דין צבאי חשוב לוודא את המקצועיות והניסיון העומדים לצד עוה"ד. אין צורך בחיפוש אחר עורך דין קרוב פיזית אל בית הדין הצבאי, אך כן יש חשיבות לבדוק את שאר הנתונים המקיפים. בהצלחה.

עורך דין

 

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו