האם הדין הצבאי שונה מן הדין האזרחי?

במדינת ישראל ישנן שתי מערכות משפט מקבילות, שלכל אחת מהן יש סמכות חלקית על המשפט במדינת ישראל. המערכות האלה הן מערכת המשפט האזרחית ומערכת המשפט הצבאית. ישנם הבדלים מסוימים בין מערכות אלה, וישנם קווים דומים ביניהן. בכתבה שלפניכם נפרט בקיצור נמרץ על המערכות השונות ועל הדומה והשונה בהן. 

 

מערכת הדין האזרחית והפלילית

מערכת המשפט האזרחית או מערכת המשפט הישראלית, היא מערכת המשפט שמוסמכת לדון בענייניהם המשפטיים של רוב אזרחי המדינה. מערכת זאת מורכבת ממספר ערכאות שלכל אחת מהן יש סמכויות דין שונות. מערכת המשפט האזרחית מורכבת מהמשפט האזרחי ומהמשפט הפלילי. במשפט האזרחי ניתן להגיש תביעות בתור אזרחי מדינת ישראל כנגד אזרחים אחרים או גופים שונים.

במשפט הפלילי לעומת זאת, מדינת ישראל, באמצעות הפרקליטות, מגישה כתבי אישום כנגד אזרחים שמואשמים בעבירות פליליות. במערכת משפט זאת מיוצגים על ידי מגוון רחב של עורכי דין כמו עורכי דין פליליים, עורכי דין לענייני משפחה ועורכי דין לענייני נזיקין.

 

מערכת הדין הצבאית

מערכת המשפט הצבאית היא מערכת קטנה בהרבה. מערכת זאת מוסמכת לדון בענייני המשפט של החיילים בשירות סדיר, קבע ומילואים, וכן במספר אזורים שיש בהם עדיין שליטה צבאית ביהודה ושומרון. מערכת המשפט הזאת בנויה בצורה שונה לחלוטין ממערכת המשפט האזרחית.

כל מפקד בצבא הוא כמו שופט, ויכול להטיל על פקודיו עונשים משמעתיים שונים. כמובן שעבירות חמורות יותר נידונות מול בית הדין הצבאי, שבו כבר מכהנים שופטים שמונו על ידי הוועדה למינוי שופטים. בשביל לקבל ייצוג איכותי ומקצועי מול מערכת המשפט הצבאית, רצוי לקבל את שירותיו של עורך דין צבאי ולא אזרחי.

 

ההבדלים בין מערכות הדין השונות

ישנם הבדלים רבים בין מערכות המשפט. מערכת המשפט הצבאית נשענת על מערכת המשפט האזרחית במספר רב של תחומים. כמו כן במקרים מסוימים מערכת המשפט הצבאית מחמירה בענישה אל מול מערכת המשפט האזרחית. לדוגמא בעבירות של שימוש עצמי בסמים מסוכנים, היחס של מערכת המשפט הצבאית הוא חמור בהרבה.

במקרים מסוימים מערכת המשפט הצבאית תקל עם הנאשמים בה, לעומת מקרים שבהם מערכת המשפט האזרחית הייתה מחמירה יותר. ההבדלים הקיימים בין מערכות המשפט השונות גורמים לעיתים לענישה שונה על אותה עבירה כאשר היא בוצעה על ידי חייל או אזרח.

 

הדין הצבאי שונה מהדין האזרחי – סיכום

בישראל ישנן שתי מערכות משפט נפרדות ושונות אחת מהשנייה. מערכת המשפט הצבאית ומערכת המשפט האזרחית. מערכת המשפט האזרחית היא הגדולה והבכירה מבניהן ומערכת המשפט הצבאית גם נשענת עליה במובנים רבים.

מערכת המשפט הצבאית ממונה על החיילים בישראל ועל השטחים הכבושים ביהודה ושומרון. בכדי לקבל ייעוץ משפטי איכותי ומקצועי בהליכים משפטיים במערכת המשפט הצה"לית יש להתייעץ עם עורך דין צבאי.

החוק הצבאי

תוכן עניינים

רוצים לפרסם אצלנו באתר? השאירו פרטים ונחזור אליכם

אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
כתבות אחרונות באתר
כתבות נוספות שאולי תאהבו